Type the keyword and hit enter

Zamknij
Lista życzeń
0

6 małych zmian które pomogą Tobie i środowisku

Autor: Łukasz

Wszędzie słyszymy o ekologii, o zagrożeniach płynących z degradacji środowiska. Jednocześnie jesteśmy świadkami wielkich projektów za miliony dolarów: farmy wiatrowe, wielkie oczyszczalnie ścieków, projekty wyławiania plastiku z oceanów i wiele innych. Patrząc na to można by stwierdzić, że nasze codzienne wybory nie mają znaczącego wpływu na środowisko. Jest to bardzo myląca mentalna pułapka. Poniżej przedstawiam 6 prostych i łatwych do wprowadzenia drobnych zmian które sprawią, że Twoje codzienne życie będzie bardziej praktyczne oraz przyjazne środowisku. Na koniec podzielę się z Tobą  dlaczego warto zacząć od siebie małymi krokami zmieniać na początku Twoje najbliższe środowisko, a w konsekwencji resztę świata.

1. Zakręcanie wody przy myciu zębów

Codziennie myjemy zęby co najmniej 2 razy (a przynajmniej powinniśmy 🙂 ). Ile osób pozwala, aby woda płynęła sobie spokojnie gdy my szczotkujemy zęby? A jest to strata zarówno dla nas jak i dla środowiska. Nasze ciężko zarobione pieniądze uciekają wraz z wodą w kranie, a środowisku serwujemy niepotrzebne ścieki. Jak wiele można zaoszczędzić? Tutaj dużo zależy od ilości osób w mieszkaniu jak i aktualnych cen wody, ale środowisko zawsze na tym zyska. 

Plusy dla Ciebie: mniejsze zużycie wody, ochrona rzek i jezior, niższe rachunki za wodę 

Plusy dla środowiska: mniejsza ilość ścieków

2. Segregowanie śmieci

Ostatnio bardzo popularne, czy nawet wymuszane przez nasze lokalne samorządy. Ale czy to takie złe, trudne? Przecież dzięki temu więcej śmieci poddawane jest recyklingowi, czyli naszą postawą zmniejszamy liczbę gór śmieciowych, które zatruwają środowisko, nie za ładnie pachną, psują krajobraz i zabierają miejsca, które można by o wiele lepiej wykorzystać. To także codzienna nauka organizacji, odpowiedzialności oraz cierpliwości. Te ważne, choć dziś lekko zapomniane cechy możemy wypracowywać w sobie dzięki prostej segregacji.

Plusy dla Ciebie: mniejsza ilość wysypisk śmieci które niszczą miejsca do rekreacji, mniej marnotrawienia rzeczy (recykling pozwala wykorzystać te same materiały kilka razy) 

Plusy dla środowiska: więcej śmieci poddanych recyklingowi czyli mniej śmieci na wysypiskach co daje mniejsze zatrucie odpadkami gleby czy wody

3. Ograniczenie używania plastiku

Czy nie lepiej byłoby brać torbę płócienną (znajdziesz taką w Paczce Eko) do sklepu? Czy nie lepiej wybierać produkty w kartonie? Pewnie nie raz widzisz walające się plastiki na dworze czy w lesie. Wiatr nimi miota, przerzuca z jednego miejsca na drugie. Idziesz do lasu, a tam zamiast liści na drzewach foliowe torebki. Jesz rybę z morza, pijesz wodę a tam mikroplastik. Ciągle trwają badania na wpływ obecności mikroplastiku na środowisko, ale jego obecność nawet w deszczu nie napawa optymizmem. 

Ograniczenie plastiku to nasze zadanie na przyszłość, dla naszych dzieci i wnuków. Już dziś możemy dokładać nasze małe cegiełki do tego wielkiego dzieła. Wystarczy, że podniesiemy i wyrzucimy do odpowiedniego pojemnika chociaż jedną butelkę czy siatkę która zaśmieca nasze otoczenie. Możesz stwierdzić, że to nie Ty wyrzuciłeś przedmiot na ziemię, to dlaczego masz podnosić po kimś. Ale pomyśl… chcesz żyć w czystym środowisku? Chcesz korzystać z niego w dobry sposób? Daj przykład innym swoją piękną postawą. Chcesz czerpać z życia więcej i żyć bardziej? Pokaż swoim przykładem, że im więcej dasz od siebie, tym więcej zyskasz Ty jako osoba, ale także wszyscy wokół Ciebie.

Plusy dla Ciebie: mniej plastiku w Twoim otoczeniu, wymuszenie na producentach opakowań bardziej ekologicznych

Plusy dla środowiska: mniejsze zagrożenie dla zwierząt i ekosystemu

4. Energooszczędne urządzenia

Co jakiś czas musimy zmienić lodówkę, pralkę, telewizor, komputer czy zwykłą żarówkę. Zacznijmy przed zakupem sprawdzać jakiej klasy energetycznej są to urządzenia. Początkowo będzie to droższy zakup, ale w perspektywie czasu użytkowania może on okazać się tańszy (rosnące ceny prądu i wody tylko skracają ten okres). Czy zawsze to się opłaci finansowo? Pewnie nie, jeśli sprzęt się szybko zepsuje. Ale nawet te kilka złotych więcej wydanych na sprzęt powinno być warte czystszego powietrza, rzek czy oceanów. 

Dodatkowym atutem tych urządzeń jest tryb eko. Zużywa on mniej wody i/lub prądu. Jedynym minusem tego rozwiązania jest to, że trwa on dłużej od standardowych programów, ale przy odpowiednim przyzwyczajeniu się nie sprawia to żadnych problemów.

Plusy dla Ciebie: dbałość o środowisko, czystsze powietrze, mniejsze rachunki za prąd/wodę

Plusy dla środowiska: mniejsza ilość ścieków i gazów cieplarnianych uwalnianych do atmosfery

5. Wyłączanie światła, ładowarek, urządzeń z sieci

Czy wiesz, że ładowarka pozostawiona w kontakcie nawet jeżeli nie jest podłączona do telefonu pobiera prąd? Ba, może nawet spowodować pożar! Czy wiesz, że urządzenia w trybie standby (dekoder, telewizor, etc.) zużywają prąd i generują większy rachunek? Może lepiej wyjmij ładowarkę, wyłącz telewizor i dekoder, kiedy ich nie używasz. Rachunek będzie niższy, a to zawsze mniej wygenerowanego CO2 do atmosfery. 

Plusy dla Ciebie: dbanie o środowisko, czystsze powietrze,  mniejsze rachunki za prąd 

Plusy dla środowiska: mniejsza ilość gazów cieplarnianych uwalnianych do atmosfery

6. Świadome kupowanie żywności

Marnotrawstwo to zjawisko, które w coraz większym stopniu obciąża nasze sumienia. W wielu miejscach nasi bracia i siostry nie mają dostępu do wystarczającej i zdrowej żywności, podczas gdy w innych, jedzenie jest wyrzucane

Papież Franciszek

Czy na pewno kupujesz tyle ile potrzeba? Przyjrzyj się swoim nawykom.  Zobacz jak dużo jedzenia marnuje się i wyrzuca w Twoim gospodarstwie domowym. To nie tylko strata Twoich pieniędzy, ale także i szkoda dla środowiska.

Papież Franciszek – wielki autorytet dla mnie jako chrześcijanina ale też dla wielu osób na całym świecie o odmiennych poglądach Wzywa on nas do odrzucenia marnotrawstwa żywności. Pokazuje, że nie tylko wymiar finansowy czy ekologiczny jest w tym aspekcie ważny, ale także ten bardziej ludzki – marnowanie tego co dla innych jest niezbędne do życia jest po prostu nieetyczne.

Co możemy z tym zrobić? Przede wszystkim kupować tyle ile rzeczywiście potrzebujemy. Może lepiej wybrać lokalnych rolników, producentów czy farmy ekologiczne. To pozwoli nam nie marnować żywności i nabywać zdrowszą żywność. Powinniśmy też dzielić się tym co mamy lub tym co nam zostaje. Dobrym pomysłem są jadłodzielnie, które działają na terenie naszego kraju. Ta pomoc, to nie tylko mniej głodujących. To też nadzieja na lepsze jutro. 

Plusy dla Ciebie: lepsze jakościowo jedzenie(jesteśmy zdrowsi), mniej marnowania żywności, więcej uratowanych żyć

Plusy dla środowiska: mniejsza ilość gnijących śmieci, mniejsze obciążenie środowiska przez przemysłową produkcję żywnościReasumując, możesz powiedzieć, że w skali globalnej nic nie wskóramy. Nic bardziej mylnego. Poprzez naszą postawę, która nie będzie obojętna, ludzie zaczną zadawać pytania. Zastanowią się nad swoim postępowaniem i być może będziemy motorem napędowym dla wielu do zmiany swojego życia! I tak, poprzez efekt kuli śnieżnej, możemy zmienić świat! Wystarczy postawić pierwszy krok.


Paczka Eko

Jeśli szukasz inspiracji, aby żyć bardziej każdego dnia polecam Ci Paczkę Eko – znajdziesz tam refleksje, zadania i produkty, dzięki którym odkryjesz, że wszystko co Cię otacza może mieć głębszy sens i być wypełnione Bożą obecnością.

Może warto podzielić się z innymi?
Share on Facebook
Facebook
0Pin on Pinterest
Pinterest
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Kategorie: Codzienność, Ekologia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zamknij