Type the keyword and hit enter

Zamknij
Lista życzeń
0

Bp Bab: tylko Jezus ma moc obudzić Kościół

Autor:

Dzisiaj ogłasza się śmierć naszej wspólnoty, naszego Kościoła. Jezus mówi: Ja mogę obudzić tego, który umarł czy umiera. Kiedy to się stanie? Wtedy, kiedy Jezus spotyka ludzi, którzy dają Mu wiarę i powtarzają: Ty masz słowa życia wiecznego! – powiedział bp Adam Bab. Lubelski biskup pomocniczy przewodniczył Eucharystii z okazji archidiecezjalnych obchodów święta patronalnego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Podczas swojej homilii bp Bab podziękował młodym ludziom, że pomimo specyficznych czasów, w jakich przyszło im żyć, chcą przyznawać się do swojej wiary w Jezusa. – Zadajemy sobie pytanie: dlaczego wy tutaj dzisiaj jesteście? Dlaczego złożyliście to ślubowanie? Dlaczego nie odwracacie się plecami od Kościoła i ostatecznie od Chrystusa? Przecież macie wokół siebie sporo powodów żeby właśnie tak zrobić. Bo okazało się, że Kościół nie jest po stronie „dobrej, prawdziwej” wolności człowieka. Wielu waszych rówieśników wykrzyczało to na marszach, które były w Lublinie i w innych polskich miastach. Do tego wszystkiego doszły jeszcze informacje, że niektórzy księża, biskupi czy kardynałowie bardzo źle się prowadzili i jeszcze innym w tym złym prowadzeniu pomagali.

– Nie powinno się to zdarzyć, a jednak miało miejsce i mogło trochę wstrząsnąć wiarą drugiego człowieka. W progu historii swojej wiary, macie prawo do spotkania dobrych świętych pasterzy, którzy będą dla was bardzo wiarygodnymi świadkami Chrystusa, nie tylko nie będą was krzywdzić, nie będą was gorszyć, ale wręcz przeciwnie właśnie tą wiarę budować. Jestem bardzo wdzięczny za waszą obecność, za to świadectwo wyboru Chrystusa. Chcę wam po prostu pogratulować wiary, ale też próbuję się wywiązać z tego zadania, które mi tutaj postawiono. Chcę z wami poszukać odpowiedzi na pytanie dlaczego warto wierzyć, mimo wszystko. Dlaczego warto powiedzieć Chrystusowi „tak”? – powiedział lubelski biskup.

Przytaczając biblijny fragment rozmnożenia chleba, bp Bab zauważył, że Jezus po nakarmieniu podążających za Nim ludzi, wygłosił katechezę o tym, że to On jest prawdziwym chlebem życia. – Wiecie jak się to skończyło: niektórzy, nie spośród tłumów czyli takich, którzy mieli do Jezusa jeszcze może pewien dystans, ale spośród jego uczniów, czyli tych, którzy byli blisko, tak zwani „swoi”, niektórzy, a może nawet wielu, zaczęło odchodzić mówiąc, że trudna jest ta mowa.

– Popatrzcie na to przez kontekst dyskusji o naszej wolności, o tym sporze o wolność, jaki powstał na ostatnich marszach. Trudna jest mowa Kościoła o wolności, bo Kościół naucza o takiej wolności, która wolnością niby nie jest, bo się składa z przykazań, z ograniczeń, że czegoś zakazuje, że czegoś nie wolno. Wielu też dzisiaj powiedziało: to jest trudna mowa, nie będziemy jej słuchać. Znamy się na tej wolności lepiej i urządzimy ją po swojemu. Ważna jest dla mnie odpowiedź Piotra: Panie do kogo pójdziemy, Ty masz słowa życia wiecznego. Możemy odejść, ale do kogo pójdziemy? Tylko Jezus daje życie. Jak teraz ja odczytuję ten dar życia w Chrystusa? Takiego życia, które tylko On może dać? – pytał hierarcha.

Bp Bab odniósł się także do innej biblijnej perykopy o wskrzeszeniu córki Jaira. – Fenomen Jezusa, którym się chciałem z wami podzielić, to Jego zupełnie inne spojrzenie na śmierć. Mówi, że to jest sen, że to jest coś tymczasowego. On miał władzę tę dziewczynkę obudzić, dać jej życie, przywrócić ją ojcu, matce kolegom, koleżankom, przyjaciołom, przywrócić do wspólnoty. Dzisiaj ogłasza się śmierć naszej wspólnoty, naszego Kościoła. Jezus mówi: Ja mogę obudzić tego, który umarł czy umiera, ale kiedy to się stanie? Wtedy kiedy Jezus spotyka ludzi, którzy dają Mu wiarę i powtarzają: Ty masz słowa życia wiecznego! – głosił kaznodzieja.

Podczas Eucharystii 37 młodych ludzi złożyło przyrzeczenie członkostwa w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży. Swoje święto patronalne Stowarzyszenie obchodzi w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata.

Może warto podzielić się z innymi?
Share on Facebook
Facebook
0Pin on Pinterest
Pinterest
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Tags:
Kategorie: Kościół

Powiązane wpisy

Zobacz również…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zamknij