Type the keyword and hit enter

Zamknij
Lista życzeń
0

Patriarcha Bartłomiej zamierza złożyć wizytę na Ukrainie

Autor:

Prezydent Wołodymyr Zełenski zaprosił ekumenicznego patriarchę Konstantynopola Bartłomieja do złożenia wizyty na Ukrainie. Po spotkaniu Zełenskiego z honorowym zwierzchnikiem prawosławia 16 października w Fanarze – jego siedzibie w Stambule – urząd prezydencki w Kijowie poinformował, że patriarcha zamierza odwiedzić Ukrainę, kiedy ustabilizuje się sytuacja epidemiczna. Jako możliwy termin obie strony ustaliły 30. rocznicę niezależności Ukrainy w 2021 roku.

Niezależność kraju proklamował 16 lipca 1991 parlament ówczesnej Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, a w referendum przeprowadzonym 1 grudnia 1991 opowiedziało się za tym 90 procent społeczeństwa ukraińskiego.

Było to już drugie spotkanie urzędującego od maja 2019 roku prezydenta Zełenskiego z patriarchą Bartłomiejem. Pierwsza wizyta szefa państwa ukraińskiego w Fanarze miała miejsce już w sierpniu 2019 roku. Podobnie jak podczas poprzedniej wizyty w Stambule, także i teraz prezydent Ukrainy spotkał się z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoğanem.

Informując o tym austriacka agencja katolicka Kathpress przypomniała, że wizyty patriarchy Konstantynopola pragnie zwłaszcza utworzony pod koniec 2018 roku przy jego wsparciu autokefaliczny Kościół Prawosławny Ukrainy.

Honorowy zwierzchnik prawosławia odwiedził Ukrainę w lipcu 2008 roku. Spotkał się wtedy w Kijowie z ówczesnym patriarchą moskiewskim Aleksym II, z którym omawiał, w jaki sposób można przezwyciężyć podział Kościoła prawosławnego w tym kraju.

Do dziś funkcjonuje na Ukrainie duży, podległy Patriarchatowi Moskiewskiemu, Ukraiński Kościół Prawosławny. Konkuruje z nim nowo utworzony Kościół autokefaliczny, jednak dotychczas uznany tylko przez Konstantynopol oraz mniejszość pozostałych krajowych Kościołów prawosławnych. Jak wynika z przeprowadzonych badań, wyznawcy prawosławia stanowią około 70 proc. liczącego 41,6 mln mieszkańców społeczeństwa Ukrainy.

Może warto podzielić się z innymi?
Share on Facebook
Facebook
0Pin on Pinterest
Pinterest
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Tags:
Kategorie: Kościół

Powiązane wpisy

Zobacz również…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zamknij