Type the keyword and hit enter

Zamknij
Lista życzeń
0

Postępowanie kanoniczne ws. bp. Janiaka – szczegóły

Autor:

Postępowanie kanoniczne Stolicy Apostolskiej w sprawie biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka prowadzone było przez metropolitę poznańskiego, a dokumentacja została przekazana dykasteriom watykańskim przez nuncjaturę apostolską w Warszawie.

Z opublikowanych na stronie internetowej archidiecezji poznańskiej komunikatów wynika, że Kongregacja ds. biskupów 26 maja upoważniła arcybiskupa metropolitę poznańskiego do przeprowadzenia dochodzenia wstępnego w sprawie zasygnalizowanych zaniedbań biskupa kaliskiego w prowadzeniu spraw o nadużycia seksualne na szkodę osób małoletnich ze strony niektórych duchownych. Dochodzenie wstępne zostało zakończone 12 lipca.

Metropolita poznański został też upoważniony przez Kongregację ds. duchowieństwa do przeprowadzenia wizytacji apostolskiej w Wyższym Seminarium Duchownym diecezji kaliskiej. W lipcu abp Stanisław Gądecki ustanowił komisję do przeprowadzenia wizytacji, w skład której weszli bp Damian Bryl, były ojciec duchowny arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, ks. dr hab. Mariusz Chamarczuk SDB, były rektor Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie i ks. dr Wojciech Rzeszowski, były rektor Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie.
Komisja zakończyła dochodzenie przesyłając stosowną dokumentację do Watykanu 17 września.

17 października papież Franciszek przyjął rezygnację biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka, a Kongregacja ds. duchowieństwa podjęła decyzję o czasowym zamknięciu seminarium duchownego w Kaliszu. Tamtejsi klerycy będą kontynuować formację w seminarium w Poznaniu.

Może warto podzielić się z innymi?
Share on Facebook
Facebook
0Pin on Pinterest
Pinterest
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Tags:
Kategorie: Kościół

Powiązane wpisy

Zobacz również…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zamknij