Type the keyword and hit enter

Zamknij
Lista życzeń
0

Postępuje budowa muzeum opactwa benedyktynek w Staniątkach

Autor:

Drugi etap realizacji projektu „Wirydarze dziedzictwa benedyktyńskiego” postępuje. W jego ramach trwają roboty ziemne, których widocznym efektem jest pojawiające się zbrojenie pod kolejny fragment płyty dennej i fundamentów.

Roboty zaczęły się wyburzeniem zabudowań gospodarczych pozostałych z czasów pierwszej rozbiórki sprzed roku. Na chwilę obecną prace postępują, choć okazało się, że wybierana pod fundamenty ziemia kryje różne niespodzianki.

– Największą z nich jest kanał wodny, który wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Polega ono w pierwszej kolejności na jego odsłonięciu, a następnie obudowaniu go betonową czapą. Bezpośrednio po tym nastąpi wylanie kolejnego fragmentu płyty dennej oraz wykonanie fundamentu pod budynek – informuje matka kseni Stefania Polkowska.

Jest to pierwsza część inwestycji, która obejmuje budowę nowego muzeum w stanie surowym zamkniętym i potrwa do połowy przyszłego roku. Kolejna powinna rozpocząć się we wrześniu 2021 r. i zgodnie z planem ma się zakończyć oddaniem obiektu do użytkowania pod koniec 2022 r.

Koszt obecnego etapu budowy to blisko 6,5 mln złotych. Stanowi to około jedną trzecią wartości całego projektu, który według szacunków opiewa na prawie 17 mln złotych.

– Jest to o ponad 6 mln złotych więcej w stosunku do pierwotnego kosztorysu inwestorskiego. Różnica wynika ze zmian na rynku budowlanym, który znacznie podrożał. Podejmujemy usilne starania, żeby te środki pozyskać. Gdyby ktoś zechciał nas wspomóc w tych działaniach, to bardzo prosimy o wsparcie tego wielkiego dzieła – apeluje matka ksieni.

Projekt „Wirydarze Dziedzictwa Benedyktyńskiego” uzyskał dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 w wysokości 7,2 mln zł. Dzięki programowi zostanie przeprowadzona rewaloryzacja i adaptacja zabytkowych obiektów na muzeum, bibliotekę i czytelnię.

Dofinansowanie umożliwi także zabezpieczenie i zakonserwowanie cennych zbiorów. Dzięki dotacji możliwe będzie też prowadzenie badań i skatalogowanie całego archiwum. Wśród najcenniejszych zbiorów opactwa znajdują się m.in. dokumenty, rękopisy, starodruki, muzykalia oraz przedmioty i szaty liturgiczne.

Rozporządzeniem prezydenta Polski Andrzeja Dudy opactwo św. Wojciecha mniszek benedyktynek w Staniątkach stało się w maju br. pomnikiem historii. W ten sposób staniątecki zespół klasztorny został uznany zabytkiem o wyjątkowej wartości dla kultury narodowej.

Klasztor mniszek w Staniątkach został założony prawdopodobnie w 1216 r. Ten najstarszy klasztor benedyktynek w Polsce, obchodzący w tym roku jubileusz 800-lecia, ufundował Klemens Jaksa Gryfita dla swojej córki Wizenny.

Może warto podzielić się z innymi?
Share on Facebook
Facebook
0Pin on Pinterest
Pinterest
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Tags:
Kategorie: Kościół

Powiązane wpisy

Zobacz również…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zamknij