Type the keyword and hit enter

Zamknij
Lista życzeń
0

Publikacja o związkach Karola Wojtyły z najstarszym ośrodkiem polskiego duszpasterstwa emigracyjnego

Autor:

“Karol Wojtyła w polskim hospicjum i kościele św. Stanisława w Rzymie” – to tytuł publikacji ks. dr. Dariusza Radziechowskiego, zaprezentowanej w Rzymie w dniu 42. rocznicy wyboru papieża Jana Pawła II. Książka jest zarazem pierwszym tomem obszernego i pierwszego w swoim rodzaju cyklu, poświęconego zbiorom Archiwum Kościoła i Hospicjum św. Stanisława BM Rzymie.

Publikacja, opisująca związki Karola Wojtyły z najstarszym ośrodkiem polskiego duszpasterstwa emigracyjnego, to owoc szeroko zakrojonych prac badawczych i archiwizacyjnych. Prowadzono je nie tylko w samym archiwum przy polskim kościele, ale też m.in. w Papieskim Instytucie Studiów Kościelnych oraz w Ośrodku Dokumentacji i Studium Pontyfikatu św. Jana Pawła II, a także w archiwach krakowskiej kurii oraz Biblioteki Jagiellońskiej.

Obejmuje okres zarówno pierwszych wizyt Karola Wojtyły w Rzymie w latach 1946-1948, jego pobyt w Wiecznym Mieście w czasie Soboru Watykańskiego II, podróże odbywane w latach przed wyborem na Stolicę Piotrową, oraz czas papiestwa. Książka opatrzona jest też bogatym aneksem, zawierającym m.in. wybrane archiwalne wypowiedzi i homilie Karola Wojtyły.

“Dzięki tym poszukiwaniom udało się odnaleźć piętnaście archiwalnych przemówień i homilii, jakie Karol Wojtyła wygłosił w polskim kościele w sercu Wiecznego Miasta w latach 1964-1978 oraz dwie homilie, które wygłosił jako papież w 1978 i 1992 r. Warto podkreślić, że w latach 1963-1978 kard. Wojtyła, jako metropolita krakowski, był zarazem protektorem polskiego hospicjum i kościoła św. Stanisława w Rzymie. Zadaniem, jakie stanęło przede mną, stała się zatem próba rekonstrukcji obecności kard. Wojtyły w polskim ośrodku przy via delle Botteghe Oscure” – wyjaśnia autor książki, ks. dr Dariusz Radziechowski w liście przesłanym do uczestników premierowego spotkania.

Jak dodał, znaczną pomocą w pracach badawczych okazały się z spotkania i konsultacje z abp. Szczepanem Wesołym wieloletnim delegatem Prymasa Polski ds. duszpasterstwa emigracji polskiej, który na stałe mieszkał w Rzymie.

Zaprezentowana książka, która ukazała się nakładem Societas Vistulana, jest pierwszym z sześciu przygotowywanych do druku tomów w ramach serii “Studia i materiały do dziejów polskiego kościoła i hospicjum św. Stanisława w Rzymie.

Premierowa prezentacja książki odbyła się 16 października w Rzymie, przy kościele św. Stanisława BM. Gośćmi spotkania byli redaktor naukowy serii dr Józef Skrabski i prezes zarządu Towarzystwa Naukowego Societas Vistulana Piotr Rabiej, którzy przybliżyli zamysł publikacji i całej serii wydawniczej, a także znaczenie archiwów i samego kościoła św. Stanisława w historii Polski.

Z kolei Piotr Rabiej przypomniał m.in., że w ostatnich 200 latach wiele ważnych dla historii Polski decyzji podejmowanych było na emigracji, dlatego tym cenniejsze są dziś wszystkie inicjatywy badawcze i edukacyjne, które przybliżają historię i bogate znaczenie takich miejsc, jak Kościół i Hospicjum św. Stanisława BM.

W spotkaniu, oprócz gospodarzy tego miejsca, na czele z rektorem ks. prał. Pawłem Ptasznikiem, wzięli udział m.in. delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wiesław Lechowicz, minister Adam Kwiatkowski, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański, konsul RP w Rzymie Agata Ibek-Wojtasik.

Może warto podzielić się z innymi?
Share on Facebook
Facebook
0Pin on Pinterest
Pinterest
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Tags:
Kategorie: Kościół

Powiązane wpisy

Zobacz również…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zamknij