Type the keyword and hit enter

Zamknij
Lista życzeń
0

Siostry prezentki zapraszają za klauzurę

Autor:

Z okazji swojego święta patronalnego, przypadającego 21 listopada w uroczystość Ofiarowania Maryi, prezentki przygotowały specjalny filmik. „Zapraszamy w ten wyjątkowy dla nas dzień za naszą klauzurę, dzięki wszędobylskiemu oku kamery” – zachęcają prezentki.

Z okazji Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny do nauczycieli, uczniów i rodziców związanych z prowadzonymi przez prezentki szkołami w Krakowie, zwróciła się s. dyrektor Aleksandra Duda, która przypomniała, że jeszcze nie tak dawno młodzież i starsi mogli odwiedzać swoich przyjaciół swobodnie.

„Teraz jest to niemożliwe ‘w realu’. Teraz zwyczajnym sposobem spotkania jest kamera i monitor. I ogranicza się do obrazu i dźwięku. (…) W czasie zdalnego nauczania spotykamy się z wami w waszych domach, waszych pokojach, tam, gdzie przeżywacie codzienność. Trochę z konieczności zapraszacie nas do środka” – napisała na stronie szkolyprezentekkrakow.pl.

Prezentka dodała, że dlatego podczas świętowania tajemnicy ofiarowania Maryi w świątyni siostry postanowiły się zrewanżować. „My – Siostry Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny zapraszamy w ten wyjątkowy dla nas dzień za naszą klauzurę, dzięki wszędobylskiemu oku kamery” – zachęciła.

„Bardziej jednak zapraszamy do klauzury naszych serc, oddanych Panu Bogu. Niech świadectwo dotyczące istoty naszego życia, którym się dzielimy w sposób bardziej lub mniej swobodny będzie naszym prezentem dla wszystkich, którzy tak jak mała Miriam chcą zawierzyć się bez reszty pełnemu miłości Bogu” – podkreśliło także zgromadzenie.

Na przygotowanym przez prezentki filmie można zobaczyć siostry, które mówią o swoich życiowych historiach, istocie powołania i uroczystości Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny. „Powierzamy Wam to, co najdroższe każdej siostrze prezentce – przeżywanie tajemnicy ofiarowania” – podsumowały siostry. Filmik można zobaczyć na kanale YouTube „Siostry Prezentki”.

Prezentki to powszechnie używana nazwa, wywodząca się od łacińskiego słowa „praesentatio”, czyli ofiarowanie. Nazwa Zgromadzenie Panien Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w świątyni nawiązuje do liturgicznego wspomnienia Ofiarowania Maryi w świątyni jerozolimskiej, obchodzonego 21 listopada. Bł. Zofia – założycielka zgromadzenia – wybrała Maryję w tajemnicy ofiarowania jako wzór całkowitego oddania siebie Bogu. Dlatego duchowość sióstr prezentek to stałe przeżywanie tajemnicy „prezentacji Maryi”.

Od Maryi każda siostra uczy się postawy pełnej gotowości i dyspozycyjności wobec woli Bożej w konkretnych warunkach i okolicznościach życia, trwania w Bożej obecności na modlitwie, w pracy i cierpieniu, życia w prostocie, pokorze, cichości, wierności i radości oraz otwartości i wrażliwości na potrzeby dzieci i młodzieży.

Siostry zobowiązują się ślubami do zachowania trzech rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Dodatkowo też każda prezentka przy profesji zakonnej składa ślub troski o dobre wychowanie dzieci i młodzieży, który jest charakterystyczny dla zgromadzenia i jego duchowości. Swe powołanie prezentki realizują w szkołach, przedszkolach, internatach, w pracy katechetycznej i parafialnej. Prowadzą również dom dziecka i dom opieki społecznej dla dziewcząt.

Może warto podzielić się z innymi?
Share on Facebook
Facebook
0Pin on Pinterest
Pinterest
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin
Tags:
Kategorie: Kościół

Powiązane wpisy

Zobacz również…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zamknij